Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2405 z /var/www/clients/client0/web23/web/includes/menu.inc).

Budowa domy - wybór oświetlenia

Oświetlenie LED stwarza bardzo duże możliwości aranżacji wnętrz – dzięki temu cieszy się coraz większą popularnością i wiele osób decyduje się na zastosowanie go w pomieszczeniach w swoich domach. Spełnia ono nie tylko funkcję praktyczną, ale również i dekoracyjną. Warto wiedzieć, na co zwracać uwagę przy jego zakupie.
Generalnie rzecz biorąc, podstawowa zasada jest taka, że kupując energooszczędne źródła światła, trzeba dużą wagę przykładać do ich jakości. Opłaca się zatem wydać więcej na markowe produkty. Należy również pamiętać o tym, że wartość nominalnego strumienia świetlnego jest w tym przypadku podawana nie w watach, ale lumenach. Im wyższa jest ta wartość, tym więcej światła dane źródło wytwarza. Kolejnym niezwykle ważnym aspektem jest kolor światła – do określenia tzw. temperatury barwowej służą Kelwiny. Wartości mieszczące się w przedziale od 2700 do 3000 K odnoszą się do ciepłobiałej tonacji, natomiast zakres od 5000 do 6500 K oznacza barwę dzienną bądź zimnobiałą. To, na którą opcję się zdecydować jest podyktowane głównie indywidualnymi upodobaniami, a także przeznaczeniem źródła światła. Dla przykładu w gabinecie najlepiej sprawdzi się światło zimne, a w sypialni ciepłe.
Aby zakup energooszczędnego oświetlenia LED był opłacalny z ekonomicznego punktu widzenia, musi się ono odznaczać wysoką trwałością. Im zatem dłuższy jest czas świecenia lampy (podawany jest on w godzinach), tym lepiej. Na opakowaniach umieszczane są także i inne informacje, m. in. o liczbie włączeń i wyłączeń (nie wszyscy je zamieszczają – na tanich LED-ach nie są one podawane), stopniu energooszczędności, wskaźniku oddawania barw, o spełnianiu przez opakowanie i żarówki wymogów w zakresie ochrony środowiska etc. Wysokiej jakości oświetlenie LED z pewnością do najtańszych nie należy, ale mądre inwestycje na dłuższą metę się opłacają – z tego chociażby względu, że dzięki oświetleniu LED można sporo zaoszczędzić (w porównaniu z oświetleniem tradycyjnym bądź halogenowym). Jest ono też bezpieczniejsze dla człowieka.