Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2405 z /var/www/clients/client0/web23/web/includes/menu.inc).

Dom w stylu rustykalnym

Styl rustykalny określany jest często mianem wiejskiego. Ma on wielu zwolenników, sporo osób decyduje się na wprowadzenie go do swojego domu – głównie te, które bardzo sobie cenią bliski kontakt w naturą i swojską atmosferę w otoczeniu. Jakie są najbardziej charakterystyczne cechy tego typu aranżacji?
Na początek kilka słów na temat okien. Od zewnątrz są one często zdobione sztukaterią elewacyjną (podobnie jak i drzwi), natomiast od wewnątrz ich dekoracja jest dość skromna – chodzi o to, aby wpuszczały do pomieszczeń możliwie jak najwięcej naturalnego światła. Niektórzy montują jednak wewnętrzne okiennice – koniecznie z drewna, sprawdza się to szczególnie przy pustych ścianach. Najlepsza jest drewniana stolarka okienna. Okna z PCV nijak się mają do stylu rustykalnego. Oczywiście, nie oznacza to wcale, że „gryzie się” on z nowoczesnym i rozwiązaniami – z powodzeniem można zastosować w domu sprzęt AGD i RTV najnowszej generacji, aczkolwiek aranżacja musi zostać niezwykle starannie przemyślana i zaplanowana.
W stylu rustykalnym liczy się przede wszystkim prostota. Stawia on na naturalność, która wysuwa się na pierwszy plan. Odpadają zatem nie tylko okna z PCV, ale również i inne przedmioty zrobione z tworzyw sztucznych. We wnętrzach królują materiały naturalne takie jak drewno, kamień, len czy bawełna. Meble powinny nawiązywać do stylu domów z przełomy XIX i XX wieku. Świetnie sprawdzają się tutaj modele utrzymane w skandynawskim klimacie. Decydując się na dom w stylu rustykalnym, trzeba zdecydować z mocnych kolorów na rzecz tych bardziej stonowanych. We wnętrzach powinno być przede wszystkim bardzo dużo bieli. Wszelakie wzory mają zaś nawiązywać do stylistyki wiejskiej – mile zatem widziane są pasy i kraty, a także rozmaite motywy kojarzące się z życiem na wsi. Oczywiście można przemycać kolorowe dodatki, ale należy to robić dość ostrożnie i z umiarem. Wbrew pozorom, styl rustykalny daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych, można go więc dopasować do indywidualnych potrzeb.