Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2405 z /var/www/clients/client0/web23/web/includes/menu.inc).

Jaką pompę ciepła wybrać do domu?

W dzisiejszych czasach koszty utrzymania domu są dosyć wysokie, dlatego też wiele osób decyduje się na wdrażanie w życie rozwiązań, które obniżyłyby wysokość rachunków. Spośród takich rozwiązań należy wymienić pompy ciepła, dzięki którym mniej się wydaje na ogrzewanie. Warto zatem wiedzieć jakie są rodzaje pomp ciepła.
Generalnie rzecz biorąc, istnieje kilka podziałów pomp w zależności od przyjętego kryterium. Bardzo często jest tutaj brane pod uwagę dolne źródło ciepła – w tym kontekście wyróżnia się pompy typu woda-woda, typu solanka-woda oraz modele powietrzne. Te ostanie są najmniej skomplikowane, jeśli chodzi o konstrukcję i sposób działania, co nie oznacza, że są mniej wydajne od pozostałych. Jak sama ich nazwa sugeruje, źródłem powietrza jest tu powietrze, a dostęp do niego jest nieograniczony. Pompy tego typu są stosunkowo proste w instalacji i obsłudze, cena tych urządzeń jest zaś atrakcyjna. Minus jest taki, że ich wydajność jest zdeterminowana zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi.
Pompy typu woda-woda czerpią ciepło z wody gruntowej i odznaczają się tym, że są stabilne – na tym samym poziomie wydajności pracują przez cały rok, również w zimie. Taka instalacja wymaga jednak odpowiednich zezwoleń, niezbędne jest wykonanie głębokich odwiertów oraz wybudowanie studni. Niekiedy zachodzi konieczność wykonania nawet i kilku odwiertów. Wszystko zależy w tym momencie od jakości wody gruntowej. Z kolei zamontowanie pompy typu solanka-woda nie wiąże się – jak w powyższym przypadku – z obowiązkiem przestrzegania procedur prawnych. Koszt instalacji również jest niższy. Jednakże i te rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Przede wszystkim pompa typu solanka-woda ma spore wymagania, jeśli chodzi o powierzchnię działki, nie ma więc możliwości zamontowania jej na małej posesji. Poza tym trzeba liczyć się również z tym, że w miejscu, w którym założony zostanie wymiennik gruntowy nastąpi degradacja gleby, co w konsekwencji przekłada się na dłuższą metę na wydajność całego systemu.